ВИХОВАННЯ ГУМАННОЇ ПОВЕДІНКИ ДІТЕЙ СТАРШОГО ДОШКІЛЬНОГО ВІКУ В СУЧАСНОМУ СУСПІЛЬСТВІ

Nadiіa Kravets

Анотація


У статті проаналізовані дослідження гуманної поведінки дітей старшого дошкільного віку; проблеми формування гуманних відносин; описано ситуації, в яких діти не тільки практично опановують різними навичками і вміннями, а й освоюють певні норми поведінки в колективі однолітків; формування гуманних якостей.

Встановлено, що для організації ефективного процесу формування гуманних відносин дошкільників важливе значення мають психологічні особливості, які охоплюють різні психічні сфери дітей старшого дошкільного віку – пізнавальну, вольову, емоційну –й  свідчать про те, що цей вік є переломним та багатим на новоутворення, які забезпечують перехід дитини до систематичного шкільного навчання.

Простежено, що поняття “гуманні почуття” тісно пов’язано з поняттям “моральні почуття”, що позначається на існуванні достатньо близьких класифікацій означених понять. Відтак, гуманність є вершиною моральності, оскільки в ній любов до всього живого поєднується з милосердям, безкорисливою допомогою людям, чесністю, добротою, миролюбністю, працьовитістю, турботою про людину, повагою її прав на самовизначення і свободу, урахуванням особистісних потреб, а також створенням комфортних умов щодо перебування в навчальному закладі та на шляху до успіху.

У статті проаналізовано особливості розвитку у дитини емоцій та почуття емпатії та виокремлено  ряд умов, що є необхідними для виховання гуманних почуттів:  підтримка позитивного емоційного стану кожної дитини; формування у дитини довільності поведінки; створення позитивного мікроклімату в середовищі її перебування; поглиблення й розширення знань та уявлень малюка про ті чи інші морально-етичні категорії; розвиток у дитини уміння диференціювати різні почуття; надання можливості дитині вправлятися в умінні “вживатися” в різні емоціогенні ситуації, не залишаючись до них байдужими.

Зроблено висновок, що формування особистості дитини, виховання у неї якостей гуманістичної спрямованості та певної моральної позиції – складний педагогічний процес, в основі якого лежить правильний, гармонійний розвиток почуттів, що тісно пов’язаний із розвитком у дітей дошкільного віку емоційного ставлення до навколишнього світу.

Ключові слова: виховання, гуманізм, емоції, гуманна поведінка, діти старшого дошкільного віку, норми поведінки.


Посилання


Burakova O. B. Podhotovka studentov pedahohycheskoho kolledzha k vospytanyiu u doshkolnykov humannykh chuvstv y otnoshenyi : dys. ... kand. ped. nauk : spets. 13.00.07 “Doshkolnaia pedahohyka"/ Burakova Olha Borysovna. – M., 2005. – 183 c.

Vykhovannia humannykh pochuttiv u ditei / [S.Ladyvir, O.Dolynna, V.Kotyrlo, O.Vovchyk-Blakytna, Yu.Prykhodko; za nauk. red. T.Pirozhenko, S.Ladyvir, Yu.Manyliuk]. – Ternopil: Mandryvets, 2010. – 168 s. – (seriia “Dytyna zamovliaie rozvytok”).

Derzhavnyi Bazovyi komponent doshkilnoi osvity v Ukraini (nova redaktsiia) [Elektronnyi resurs]. – Rezhym dostupu: http://osvita.kr-admin.gov.ua. – Nazva z ekrana.

Zenkovskyi V. V. Psykholohyia detstva / V. V. Zenkovskyi. – M. : ShkolaPress, 1996. – 271 s.

Kononko O. L. Sotsialno-emotsiinyi rozvytok osobystosti (v doshkilnomu dytynstvi) : navch. posib. dlia. vyshch. navch. zakladiv / O. L. Kononko. – K. : Osvita, 1998. – 255 s.

Mukhyna V. S. Detskaia psykholohyia / V. S. Mukhyna. – M. : OOO Aprel-Press, Yzd-vo “EKSMO-Press", 2000. – 352 s.

Rubynshtein S. L. Osnovн obshchei psykholohyy / S. L. Rubynshtein. – 2-e yzd. (1946 h.). – SPb. : Pyter, 2002. – 720 s. – (Seryia “Mastera psykholohyy").

Chamata P. R. Rol movy u formuvanni samosvidomosti u ditei / P. R. Chamata // Radianska shkola. – 1952. – № 10. – S. 10.


Повний текст: PDF
18 :: 12

Посилання

  • Поки немає зовнішніх посилань.


Ліцензія Creative Commons
Ліцензовано на умовах Ліцензії Creative Commons Зазначення Авторства 3.0 Неадаптована