Домішкові елементи у свинцевих пломбах і печатях княжої доби та фазовий склад їх патини

I. F. Myronyuk, I. P. Yaremiy, I. M. Koval, V. I. Mandzyuk

Анотація


У роботі вивчався елементний склад свинцевих сплавів привісних печатей і пломб княжої доби, а також вплив домішкових елементів у сплаві та умов тривалого знаходження пам’яток у грунті на перебіг корозійних процесів та формування фазового складу патини. Під впливом розчинених у водному середовищі грунту солей ортофосфатної, хлоридної і карбонатної кислот на поверхні артефактів утворюється патинове покриття, сформоване в основному з піроморфіту або суміші піроморфіту і карбонату свинцю. З’ясовано, що швидкість корозії пам’яток суттєво залежить від сумарного вмісту Zn, Cd, Sn і Fe у свинцевому сплаві, які в результаті електрохімічного окиснення забезпечують основному металу протекторний захист. Рожево-коричневий колір патини окремих пам’яток пов’язаний із рожевим забарвленням піроморфіту, якого він набуває внаслідок ізоморфного заміщення незначної кількості атомів Pb на атоми Fe(ІІІ). Колір патинового покриття також залежить від вмісту в ньому FeO, FeOOH або PbCO<sub>3</sub>∙Pb(OH)<sub>2</sub>.

Ключові слова: свинцеві пломби і печаті, патинове покриття, електрохімічна корозія.


Посилання


V.L. Janin, Aktovye pechati Drevnej Rusi X – XV vv. Tom І (Nauka, Moskva, 1970).

O. Alf'orov, Sfragіstichnij shhorіchnik 2, 5 (2012).

V.A. Anohin, Svincovye plomby velikogo knjazhestva Kievskogo (X – XIII vv.) (ID “Stilos”, Kiev, 2012).

V.V. Nechitajlo, Katalog drevnerusskih pechatej H – HІІІ vekov. Tom І. Drevnerusskie pechati Velikih knjazej Kievskih i Mitropolitov Rusi (Izd-vo “Ukrainskaja konfederacija zhurnalistov”, Kiev, 2012).

Rutherford J. Gettens, Studies in Conservation 6(1), 89 (1961).

O.V. Hrinchenko, M.V. Kurylo, V.A. Mykhailov ta in., Metalichni korysni kopalyny Ukrainy (VPTs “Kyivskyi universytet”, Kyiv, 2006).

D. Dobosh, Jelektrohimicheskie konstanty. Spravochnik dlja jelektrohimikov (Mir, Moskva, 1980).

I.F. Myroniuk, I.M. Mykytyn, Elektrokhimiia ta yii praktychni aspekty (NAIR, Ivano-Frankivsk, 2016).

O.O. Mysliuk, Osnovy khimichnoi ekolohii (Kondor, Kyiv, 2012).

R.A. Lidin, L.L. Andreeva, V.A. Molochko, Spravochnik po neorganicheskoj himii. Konstanty neorganicheskih veshhestv (Himija, Moskva, 1987).


Повний текст: PDF
7 :: 17

Посилання

  • Поки немає зовнішніх посилань.